Kezelések,módszerek

Bioptron fényterápia

Az állatgyógyászatban sok területen lehet sikerrel alkalmazni a fényterápiát. A polarizált fényterápia során arra törekszünk, hogy mobilizáljuk a szervezet saját természetes erőit, védekező mechanizmusait, hogy hatékonyabban tudjon fellépni a kóros állapot megszüntetése érdekében." (Fenyő Márta - Bioptron lámpa és a Sensolite fényágy, azaz a polarizáltfény-terápia feltalálója).

Mikor, miért alkalmazom elsősorban:

  • Bizonyítottan rövidíti a sebek, műtéti varrat helyek gyógyulási idejét és csökkenti a hegesedést
  • Gyorsítja a gyógyulási folyamatot
  • Erősíti az immunrendszert
  • Hatékony javulást eredményez sérülések és bőrbetegségek esetén

Elektroterápia

A TENS-t krónikus fájdalmak, izom-, ideg- és ízületi fájdalmak, valamint sérülésekből eredő fájdalmak enyhítésére használható gyógyszeres kezelés nélkül.

A TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) készülék segítségével elektromos ingerlést tudunk alkalmazni a kutyán, ami csökkenti a fájdalmat, tornáztatja, stimulálja a gyenge izomzatot. A testbe továbbított elektromos impulzusok a masszázs jótékony hatásait szimulálják. Az elektromos impulzusok fokozzák a vérkeringést, ezáltal serkentik az anyagcserét, ami elengedhetetlen a gyorsabb felépüléshez. 

Az elektrostimulációs TENS készülékeket kutya-fizioterapeuták is szívesen használják a gyógytorna kiegészítéseként. 


Gyógytorna

A gyógytorna célja az ízületek és a gerinc aktív mobilizációja, a mozgástartomány bővítése, a terhelési fázisok gyakoroltatása, a koordináció fejlesztése és ezzel párhuzamosan az izomépítés. A gyógytorna csoportjába három kezelési módszer tartozik: passzív mozgatás, stabilizáló gyakorlatokat és ugynevezett aktív gyakorlatok. 

Sok esetben a kutya nem képes még önállóan mozogni. Izületeit stimulálni kell, izmait erősíteni kell vagy éppen lazítani.  A passzív kezelés során a kutya "nem csinál semmit" a fizioterapeuta pedig dolgozik a végtagokon, izületeken. A kutya erősődésével párhuzamosan alkalmazhatjuk az aktívabb feladatokat, amit először még a kiméletes un. stabilizációs feladatokkal végzünk és fokozatosan térhetünk át az aktív gyakorlatokra. Az aktív mozgatásnál már a kutya dolgozik és a fizioterapeuta igazából moderálja szakmailag a folyamatot, irányítja a kutyát. 

Neurofizio

Idegrendszeri, neurológiai problémák esetében az idegrendszernek kell segítséget, gellert adni, hogy elkezdjen ismét dolgozni, célja a normál mozgás kialakulásának elősegítése, a patológiai mozgásformák csökkentése. A folyamat sok esetben rendkivül lassú, türelmet igényel gazditól, kutyától egyaránt és már az is jó, ha "az idegrendszer csak egy-két lépéssel jár előttünk". Számos kezeléssel segíthetjük a kutya gyógyulását, amit a terapeuta a kutya állapotához igazítva végezhet fekvésben, ülésben, állásban. Ilyen módszerek lehetnek például a kefemasszázs, placing, erősítő masszázs (tapotmentek), speciális ingerlések.

A neurológiai fizioterápiás kezelés indikációi lehetnek például: porckorongsérv, Cauda Equina Szindroma, idegsérülések (idegszakadás, túlnyúlás), Spondylosis

Légzésterápia

Előfordulhat olyan inaktív állapot amikor a légútak átjárhatósága, szekrétum felhalmozódás megelőzése vagy ürülése, a légzés támogatása, a mellkas és a bordák mobilitásának növelése szükséges. Sokszor jár tüdőgyulladással egy-egy inaktív állapot például műtét után vagy idős kutyánál, ilyenkor segíteni kell a kutyát. A légzésterápia ezeken az állapotokon segít.

© 2020 kutyatest.hu Berceli Bernadett kutya-fizioterapeuta, habilitációs kutya kiképzője, terápiás kutya felvezető Minden jog fenntartva
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el